Timo ja Lauri Sild on Soomes algavaks orienteerumise MMiks seadnud kõrged eesmärgid

WOC2013Soomes Vuokattis algab homme tänavune orienteerumise MM, kus Eesti koondises võistlevad ka vennad Timo ja Lauri Sild. Esimene neist on stardis juba esimesel võistluspäeval, kui joostakse tavaraja kvalifikatsioon.

Seni kahel korral täiskasvanute MMil võistelnud 25aastane Timo Sild pole veel kordagi eeljooksust edasi pääsenud. Tänavu on ta täis tahtmist see viga parandada. „Esimene eesmärk on jõuda nii lühi- kui ka tavarajal A-finaali. Finaalis on eesmärk jõuda esimese 20 hulka,” lausus ta.

Optimismiks on alust, sest ettevalmistused tänavuseks suurvõistluseks on tal sujunud paremini kui varasematel aastatel. „Taustajõudude abil olen suutnud vältida suuremaid vigastusi ning pikemaid jooksupause,” sõnas Timo Sild.

Täkkesse läks ka lõunalaager Hispaanias. „Võib-olla oleks võinud joosta soomlaste katsevõistlusi kaks nädalat enne MMi, et võrrelda oma seisu maailma paremikuga, kuid otsustasin selle asemel teha veel lühikese laagri Austrias,” lisas ta.

Võrreldes eelmiste MMidega on ka seekordse jõuproovi maastikud võrulasele tuttavamad. „Tavarada on väga pikk (19,5 km) ja toimub väga kiires männimetsas. Lühirada ja teade toimuvad kaljusemas ja kivisemas kuuse-männi segametsas. Mõlemad maastikutüübid on mulle tuttavamad, kui olid Norra või Šveitsi maastikud. Arvan, et mulle sobivad mõlemad maastikud, lühirada pisut rohkem,” rääkis Timo Sild.

Samuti kolmandal täiskasvanute MMil võistlev 23aastane Lauri Sild on vanemast vennast MMidel seni edukam olnud – tema parimaks tulemuseks on mullu lühirajal saadud 16. koht.

Lauri Sild piirdub kahe alaga

Vuokattis on Lauri Sillal plaanis võistelda lühirajal ja teates. „Lühiraja ja teate maastikud sobivad mulle väga hästi, tunnen end üsnagi koduselt. Tegu on tõelise orienteeruja maiuspalaga – suurepärasel maastikul pannakse proovile praktiliselt kõik orienteeruja arsenalis olevad tehnilised oskused ja füüsilised võimed. Kuigi tavaraja maastikutüüpi leidub ka Eestis, ei ole see päris minu leib. Väga korraliku ettevalmistumisega oleks isegi tahtnud tavarada joosta, aga viis võistlusstarti seitsme päeva jooksul käiks praegu üle jõu. Nii keskendungi endale paremini sobivale lühirajale ja teatele,” rääkis ta.

Noormehe ettevalmistus on kaitseväeteenistuse tõttu suhteliselt lühikeseks jäänud, sest tõsisemaid treeninguid sai alustada alles aastavahetuse paiku. Sellest hoolimata on ta suutnud üsna toeka põhja laduda.

„Üldiselt sai tehtud nii nagu tahtsin ning keha võttis treeninguid hästi vastu. Puhtalt jooksutreeningute osakaal oli tavapärasest suurem ja alternatiivsete treeningute osa jäi üsna väikeseks,” ütles Lauri Sild. „Kindlasti on momente, mida tagantjärele mõeldes lahendanuks pisut teisiti, aga kripeldama midagi ei jää. Mul on hea meel, et olen vaatamata lühikesele pausile niigi hästi suutnud sel hooajal esineda.”

Temalgi on MMiks konkreetsed eesmärgid, mis said paika pandud juba eelmise hooaja lõpus enne ajateenistust. „Pärast sõduri baaskursust, kui sai taas regulaarse treeninguga alustada, olin skeptiline seatud eesmärkide suhtes. Siiski näitasid tulemused lühikesevõitu ettevalmistushooaja järel, et olen taas ree peale saanud ja eesmärgid jäid püsima – need olid lühiraja top 10 ja teate medal. Meil on eelduste kohaselt tugev teatevõistkond ning maastik peaks meile samuti sobima, seetõttu sai selline suur motiveeriv eesmärk seatud,” ütles Lauri Sild.

Teatevõistlus on kavas MMi viimase alana tuleva nädala laupäeval. Tavarajal jagatakse medaleid teisipäeval ja lühirajal reedel.

MMil osaleb 314 võistlejat 45 riigist.

Timo ja Lauri Sild
Timo ja Lauri Sild on sel hooajal juba mitmeid häid jookse teinud ning soovivad MMil samal lainel jätkata. Fotod: Pekka Luoma