Eelvaade: FC Helios Võru püramiid küündib nüüd juba IV liigasse ja seda püütakse veelgi kergitada

FC Helios Võru esindusmeeskond osaleb tänavu esmakordselt Eesti jalgpallimeistrivõistlustel. Debüüt tehakse IV liiga lõunatsoonis, kus esimene mäng peetakse ülehomme Põlvas Tartu FC Santose duubliga.

„Oleme valmis lahingusse minema. Ettevalmistused on kulgenud plaanide kohaselt, käime Põlvas kunstmurul trenni tegemas ja teeme ka üldfüüsilist. Loodan, et oleme valmis,” ütles meeskonna treener Vjatšeslav Vassilenko.

Kuna FC Helios Võru näol luuakse n-ö püramiidklubi, siis on klubi juhatuse esimehe Jaanus Vislapuu sõnul noortele vaja väljundit ning seda IV liigas mängima hakkav meeskond pakubki.

„Püramiidi põhi on lai ja tugev, nüüd püüame ka tipu püsti saada. Algul on see küll veidi ahtake ja kõigub, aga aastatega, usun, saame selle tugevaks. Väljund noortele selles püramiidis ongi lõpuks esindusmeeskond, kus kõik, kes soovivad ja suudavad, saavad mängida ja ennast edasi arendada,” ütles ta.

IV liiga meeskonna esmaseks eesmärgiks ongi Vislapuu sõnul mängijate arendamine – et noored, kel tee noorteliigades otsa saanud ja kes tulnud esimest aastat koos meestega mängima, harjuksid kiirema mängutempoga, muutuksid loovamaks, kindlamaks ja julgemaks.

„Vanemad olijad on platsil neile kui mentorid, kes jagavad kogemusi, õpetussõnu ja mõni ehk annab julgustava müksu. Kui asjad õnnestuvad ja kõik tuleb hästi välja, siis ehk suudame olla ka tabeli esimeses pooles. Kui mitte, siis tuleb tööd edasi teha,” ütles Vislapuu.

Tuumikuks Võru JK II mängijad

Meeskonna tuumiku moodustavad need eelmisel aastal Võru JK II eest mänginud pallimehed, kes pole Võrust mujale õppima ja mängima läinud, lisanduvad mullu FC Helios Võru B-klassi tiimis mänginud poisid. FC Helios Võru on II liigas mängiva Võru JK duubelmeeskond.

Paaril viimasel aastal Võru JK duublit juhendanud Vassilenko peab võrreldes eelmise aastaga suurimaks kaotuseks keskkaitsja Margus Tuka Võru JK esindusmeeskonda siirdumist. „Muidu on kõik liinid komplekteeritud ja loodan, et noored mängivad oma koha ilusti välja,” lisas ta.

FC Helios Võru, Aleksandr Orlov
Aleksandr Orlov (paremal) on üks neist ülimalt kogenud pallimeestest, kellelt Heliose noortel mängijatel palju õppida. Foto: FC Lootos

Just noorte meeste tahet ennast tõestada peab Vislapuu vanemate meeste kogemuste kõrval meeskonna plussiks. Miinuseks võib osutuda see, et nooremad ja vanemad ei suuda oma nägemusi ühendada ja koos ellu viia, aga pigem peaksid need pooled teineteist täiendama. Ka Vassilenko loodab, et vanemad mängijad aitavad noori ja meeskonna mäng hakkab sujuma.

Vislapuu sõnul on eesmärgiks iga aastaga järjest rohkem noori kaasata ja ühel päeval olla ainult noortest koosnev meeskond, kes hakkab võitlema edasipääsu eest kõrgematesse liigadesse.

Seni püütakse IV liigas kõigile konkurentsi pakkuda. „Loodame näidata ilusat mängu, et publikul oleks mida vaatamas käia ja et meid tasuks ikka toetama tulla,” lausus Vassilenko.

Kaugemaks eesmärgiks esiliiga

Pikemas perspektiivis on FC Helios Võru eesmärgiks täisväärtuslike inimeste kasvatamine, kes tegelevad spordiga ja loodetavasti jäävad jalgpalli juurde, ükskõik kas siis mängijana, fännina, treenerina, toetajana või mõnel muul moel. Sportlikku poolt silmas pidades on Vislapuu sõnul miinimumeesmärgks jõuda esiliigasse.

„Heal päeval võiks tõusta ka meistriliigasse, mis tundub küll keeruline, aga mitte võimatu. Mõnele võib selline mõttekäik tunduda utoopilisena, aga eesmärgid peavadki olema kõrged,” ütles ta. „Meil on suhteliselt väikeste kohtade näol head eeskujud olemas. Kui midagi kogu hingest tahta ja selle nimel iga päev tööd teha, siis ei saa öelda, et see oleks võimatu.“

Kandepinda näib olevat, sest FC Helios Võru trennides käib praegu umbes 170 last ja lasteaedade jalgpalliringides veel üle 100 lapse. Küll on aga selleks, et soovitud tasemele jõuda, Võrru kindlasti vaja täismõõtmetega kunstmuruväljakut. See soovitakse rajada Võru vanale staadionile, mille Helios mullu sügisel Võru linnalt 20 aastaks rendile sai.

Lisaks väljakule tuleb Vislapuu sõnul juurde panna kõiges muus – klubi organisatoorne pool peab kasvama ja kvaliteetsemaks muutuma, treeneritele tuleb pakkuda järjest paremaid koolitusi ning võimalusi käia mujal vaatamas, kuidas seal asjad käivad. „Kõik see ei ole praegu veel võimalik, aga vaatama peabki homsesse reaalse sooviga midagi muuta,” ütles ta. „Mingeid aastaid, et kuna täpselt kus oleme, on raske ennustada, aga kümnendi vahetuseks tahaks oma miinimumeesmärgi täita.“

FC Helios VõruFC Helios Võru

FC Helios Võru vormDebüüt Eesti meistrivõistlustel: 2014. aastal.
Parim tulemus:
Liigamänge:
Suurim võit:
Suurim kaotus:
Kõige rohkem liigamänge (teistes meeskondades kokku):
umbes 300, Aleksandr Orlov (1995–2013).

Kõige rohkem väravaid (teistes meeskondades kokku):
95, Andrei Kiš (1998–2013).

Eelarve: 4000 eurot.
Toetajad: Võru linn, transpordiga toetab Rantipol, meediapartner VSport.ee.